Jak usprawnić kadry i płace w firmie? Wskazówki eliminujące błędy i poprawiające efektywność

avatar
Katarzyna Kupczyk
Autor • Redaktor TribePerk
6 min czytania
06.10.2024
Aktualizacja: 06.10.2024
Aktualne
post thumbnail
6 min czytania
06.10.2024
Aktualizacja: 06.10.2024
Aktualne

Specjaliści ds. kadr i płac są jednymi z najczęściej poszukiwanych pracowników działu zarządzania zasobami ludzkimi. Wysoki popyt wynika z m.in. nieustannych zmian w skomplikowanym prawie. Pracodawcy muszą zadbać nie tylko o bezbłędne, terminowe rozliczenia pracowników, ale również o efektywność działu kadr i płac. Czy wiesz, że oprogramowanie może wpływać nawet na poziom rotacji pracowników w firmie? Sprawdź, jak usprawnić kadry i płace, aby cała organizacja czerpała korzyści, zarówno „twarde” (np. listy płac bez omyłek), jak i „miękkie” (np. wygodną komunikację).

Jakich usprawnień oczekują działy kadrowo-płacowe?

Uczestnicy badania „The potential of payroll in 2024: Global payroll survey” ADP oczekują, że transformacja procesów kadrowo-płacowych w ciągu najbliższych 2-3 lat zapewni im oszczędności pieniężne (33%), ułatwi digitalizację (33%) i zwiększy produktywność (30%). Respondenci odpowiedzialni za modernizację kadr i płac zamierzają również:

  • zwiększyć zaangażowanie pracowników,
  • wdrożyć politykę DEI (Diversity, Equity, Inclusion), szczególnie w kontekście jawności wynagrodzeń i równości płac,
  • ulepszyć ochronę danych,
  • ułatwić firmie międzynarodową ekspansję,
  • zintegrować różne systemy,
  • poprawić wizerunek pracodawcy.

Co więcej, liderzy w obszarze payrollu są zainteresowani technologią chmurową, która:

  • uprości kompletowanie danych pracowników,
  • zapewni nowe możliwości w analityce i raportowaniu,
  • przyspieszy przygotowywanie raportów,
  • upłynni procesy kadrowo-płacowe,
  • zagwarantuje zgodność z przepisami i ewentualne aktualizacje systemu po zmianach przepisów,
  • zapewni zdalny dostęp do informacji kadrowo-płacowych.

Ok. 30% ankietowanych zadeklarowało, że zamierza udostępnić pracownikom nowe formy wypłaty wynagrodzeń. 1/3 specjalistów przyznała, że musi usprawnić kwestie związane z poprawnym i terminowym naliczaniem wynagrodzeń. Jeżeli pojawiają się błędy, muszą minąć aż 2-3 cykle płacowe, zanim pomyłki zostaną wyeliminowane. Te negatywne doświadczenia pracowników pogarszają ich dobrobyt (szczególnie na tle finansowym) i utrudniają zatrzymywanie talentów w firmie.

Jak usprawnić kadry i płace w firmie?

Praca działu kadr i płac wpływa na funkcjonowanie całej firmy. Z tego względu usprawnienia procesów kadrowo-płacowych muszą wykraczać poza eliminację błędów w ewidencji czasu pracy czy na listach płac.

„Program naprawczy” może obejmować:

  • automatyzację czasochłonnych i powtarzalnych obowiązków,
  • wyznaczenie wskaźników ułatwiających podejmowanie decyzji na podstawie twardych danych,
  • udostępnienie pracownikom ich danych kadrowo-płacowych w przystępnej formie online,
  • eliminację papierowego obiegu dokumentów na rzecz elektronicznego, szczególnie w organizacji zatrudniającej pracowników stacjonarnych, hybrydowych i zdalnych,
  • udoskonalenie procesów kadrowo-płacowych na poszczególnych etapach w cyklu życia pracownika, przede wszystkim onboardingu (od którego zależy kontynuowanie współpracy) i offboardingu (który wpływa na finalne postrzeganie firmy przez byłego pracownika),
  • odświeżenie – potencjalnie wadliwych – systemu wynagrodzeń i polityki płacowej,
  • zaplanowanie budżetu na szkolenia z zakresu rozliczeń pracowników, zwłaszcza w okresie nowelizacji przepisów, oraz umiejętności miękkich,
  • ulepszenie systemu motywacyjnego – w formie świadczeń płacowych i pozapłacowych,
  • wdrożenie raportów TRS (Total Reward Statement), czyli raportów o łącznych korzyściach z pracy, które podsumowują wszystkie benefity.

Zautomatyzuj procesy kadrowo-płacowe

Automatyzacja procesów kadrowo-płacowych uwalnia specjalistów od czasochłonnych, rutynowych, żmudnych zadań, np. ręcznego przepisywania zaakceptowanych wniosków urlopowych do programu kadrowo-płacowego. Nużące krążenie między elektronicznymi dokumentami, które są rozproszone w różnych źródłach, sprzyja popełnianiu błędów na listach płac lub w deklaracjach wysyłanych do urzędu skarbowego oraz ZUS. Takie pomyłki zmniejszają zaufanie pracowników do pracodawcy.

Zautomatyzuj procesy kadrowo-płacowe dzięki outsourcingowi

Czy wiesz, że outsourcing kadr i płac wcale nie sprowadza się do współpracy z biurem rachunkowym, które bywa mało dyspozycyjne i nalicza opłaty za wiele dodatkowych czynności poza abonamentem? Sprawdź TribePerk – obsługujemy kadry i płace w MŚP, automatyzując rozliczanie pracowników.

Zobacz ofertę

Wolisz prowadzić procesy kadrowo-płacowe wewnątrz firmy? Platforma TribePerk realizuje potrzeby pracodawców, specjalistów ds. kadr i płac oraz pracowników. Dane, które są niezbędne do rozliczeń, są przechowywane w jednym miejscu i przesyłane automatycznie między modułami. Technologia chmurowa sprawia, że informacje można sprawdzać w dowolnym miejscu, o dowolnym czasie. Dział kadrowo-płacowy, który zostaje odciążony z wielu prostych zadań administracyjnych, może się skupić na strategicznych wyzwaniach, np. analizie wynagrodzeń rynkowych czy budowaniu systemu benefitów.

Wyeliminuj błędy na listach płac dzięki automatyzacji

Jeśli Twoi pracownicy w dziale kadr i płac ręcznie kompletują informacje, które są niezbędne do przygotowania listy płac, istnieje ryzyko, że popełniają błędy, kiedy przepisują dane z różnych źródeł do programu kadrowo-płacowego. Automatyzacja przyspiesza naliczanie wynagrodzeń i eliminuje pomyłki!

Sprawdź, dlaczego warto zautomatyzować naliczanie wynagrodzeń
article_thumbnail

Uwolnij dział kadrowo-płacowy od najprostszych pytań pracowników

„State of AI and Automation in HR 2024” podaje, że chociaż 71% HR-owców poświęca większość czasu na rozmowy 1:1 z pracownikami, to 57% respondentów spędza go na odpowiadaniu na proste pytania. Co więcej, 27% uczestników badania „Future of Payroll Report 2024” zadeklarowało, że pracownicy zadają więcej pytań, kiedy firma dostosowuje procesy do zmian w przepisach.

Jak zredukować obciążenie działu kadrowo-płacowego tak, aby zapewnić pracownikom łatwy, szybki dostęp do zrozumiałych informacji?

  • Zastąp tradycyjny program kadrowo-płacowy, z którego korzystają wyłącznie specjaliści, oprogramowaniem w chmurze. Platforma kadrowo-płacowa z funkcją employee self-service, czyli samoobsługą pracowniczą, pozwala pracownikom samodzielnie sprawdzać składniki wynagrodzeń na elektronicznym pasku płacowym, wymiar urlopu wypoczynkowego czy liczbę dni zwolnień lekarskich.
  • Przygotuj tradycyjne FAQ, które odpowie na najczęstsze pytania pracowników. W pierwszej kolejności możesz się skupić na wyjątkowych okresach, np. autozapisach do PPK, wykorzystywaniu zaległego urlopu czy rozliczeniach PIT.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz tradycyjne rozwiązanie (pisemne FAQ), czy nowocześniejszą opcję, pracownicy będą mogli uzyskać odpowiedzi w dowolnym momencie.Nie będą musieli czekać na odpowiedź z działu kadr i płac czy biura rachunkowego.

Jak wdrożyć samoobsługę pracowniczą?

Platforma kadrowo-płacowa TribePerk ma funkcję samoobsługi pracowniczej. To oznacza, że osoby zatrudnione mogą sprawdzać online dane kadrowo-płacowe (np. składniki wynagrodzenia) oraz składać wnioski (np. urlopowe). Wystarczy zalogować się do systemu z dowolnego miejsca, o dowolnej porze.

Poznaj 10 zalet i 7 funkcji employee self-service
article_thumbnail

Zastąp niekompatybilne aplikacje kompleksowym, zautomatyzowanym oprogramowaniem

Jak podaje raport „Software Directory 2024” CIPP (The Chartered Institute of Payroll Professionals), implementacja nowego oprogramowania kadrowo-płacowego oszczędza czas oraz pieniądze – zarówno na poziomie działu kadrowo-płacowego, jak i całej organizacji. Co więcej, ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych, które przekładają się na skuteczniejsze pozyskiwanie i utrzymywanie talentów w firmie.

Przykład

Pracownik zarejestrowany na platformie TribePerk wypełnia kilkoma kliknięciami wniosek o urlop wypoczynkowy. Przełożony dostaje powiadomienie, akceptuje wniosek, a system wysyła alert pracownikowi. Nieobecność zostaje automatycznie uwzględniona w kalendarzu nieobecności i module przygotowującym listę płac. Co więcej, pracownik widzi, ile zostało mu dni urlopowych do końca roku. Gdyby nie kompleksowe oprogramowanie, specjalista ds. kadr i płac musiałby np. uwzględniać wnioski urlopowe wysyłane e-mailami do ewidencji czasu pracy w arkuszu kalkulacyjnym, a potem przepisać dane do programu kadrowo-płacowego lub naliczyć płace ręcznie.

Nowoczesne oprogramowanie kadrowo-płacowe może oszczędzić nawet 30 godzin na ręcznym kompletowaniu danych kadrowo-płacowych w dużych firmach. Aż tyle czasu na tę czynność przeznaczyła 1/5 zespołów, która wzięła udział w badaniu APD za 2023 rok.

Kładź nacisk na monitorowanie terminów wynikających z przepisów

Ważność badań okresowych, ukończenie 26. roku życia przez osobę zatrudnioną, kończąca się umowa na czas określony – cykl życia pracownika obfituje w wiele istotnych terminów, które wpływają na rozliczenia, a nawet na dopuszczenie danej osoby do pracy. Jeśli specjalista ds. kadr i płac przeoczy te wydarzenia w natłoku zadań, ryzykuje nie tylko źle naliczonym wynagrodzeniem, ale także odpowiedzialnością pracodawcy za nieprzestrzeganie przepisów. Platforma kadrowo-płacowa TribePerk eliminuje to ryzyko dzięki systemowi powiadomień o ważnych zdarzeniach.

Zadbaj o odpowiednio wczesne przygotowywanie się do zmian w prawie

CIPP (The Chartered Institute of Payroll Professionals) podaje, że 76% specjalistów odczuwa presję związaną z jak najszybszą modyfikacją procesów kadrowo-płacowych. Co więcej, pracodawcy i pracownicy oczekują o działu kadr i płac bezbłędnego realizowania obowiązków. To bywa źródłem niepokoju, przytłoczenia i stresu, który potęguje się w okresie nowelizacji Kodeksu pracy oraz innych przepisów. Aż 49% respondentów poskarżyło się na nadgodziny i zwiększone obciążenie pracą. Niestety, 18% ankietowanych przyznało, że zdarzyło im się popełnić błędy w napiętym okresie.

Czy można tego uniknąć?

Tak, wykorzystując zewnętrzne oprogramowanie, którego dostawca gwarantuje aktualizacje, aby zapewnić zgodność z przepisami.

Platforma TribePerk nadąża za zmianami, zapewniając niezbędne funkcjonalności zawsze na czas. Dzięki temu firma nie ponosi kosztów związanych z modernizacją własnego oprogramowania, a pracodawca nie ryzykuje, że poniesie przykre konsekwencje za brak przygotowania do nowych przepisów.

Jedna z największych zalet outsourcingu kadrowo-płacowego to eksperckie wsparcie w okresie zmian w przepisach dotyczących zatrudnienia. Przedsiębiorcy, którzy zlecają obsługę kadr i płac TribePerk, mają pewność, że pracownicy są rozliczani zgodnie z obowiązującym prawem.

Udoskonal elektroniczny obieg dokumentów

Elektroniczny obieg wniosków urlopowych, który bazuje na załącznikach w e-mailach, to lepsze rozwiązanie niż papierowy wariant, aczkolwiek wcale nie najlepszy. Istnieje ryzyko, że wiadomości zostaną przypadkowo pominięte lub przełożony przekaże wniosek kadrom, ale zapomni odpowiedzieć pracownikowi (albo odwrotnie). System z funkcją wnioskowania eliminuje takie nieporozumienia.

Platforma kadrowo-płacowa TribePerk umożliwia składanie wniosków o urlopy, pracę zdalną i zwolnienia od pracy. Co więcej, oprogramowanie oszczędza czas pracowników na wypełnianiu wzorów wniosków, bo potrzebne informacje można wyklikać w kilka sekund. Poza tym pracownik widzi, ile dni urlopu mu zostało, więc nie musi dopytywać kadr. Dni wolne innych osób są widoczne we wspólnym kalendarzu. Dzięki temu pracownicy mogą planować urlopy tak, aby unikać kolidujących się nieobecności.

Mierz wskaźniki HR w kadrach i płacach

Dział kadrowo-płacowy powinien monitorować specyficzne wskaźniki. CloudPay w publikacji „Global Payroll Efficiency Index 2024” sugeruje 5 kluczowych wskaźników efektywności dla payrollu:

  1. FTA (First-time approvals) – listy płac zatwierdzone za pierwszym razem (bez poprawek).
  2. DII (Data input issues) – stosunek liczby błędów wynikających z niepoprawnego wprowadzania danych do oprogramowania kadrowo-płacowego do wszystkich błędów na liście płac.
  3. Liczba błędów na określoną liczbę pasków płacowych – tę miarę należy dopasować do liczby osób zatrudnionych w organizacji.
  4. CAL (Calendar length) – liczba dni potrzebna do rozliczenia pracowników za dany miesiąc.
  5. SI (Supplementary impact) – liczba procesów kadrowo-płacowych poza zwykłym cyklem rozliczania pracowników, która wynika np. z popełnionych błędów.

Dodatkowo warto monitorować, ile pytań zadają pracownicy działowi kadrowo-płacowemu oraz ile czasu zajmuje udzielenie im odpowiedzi. Oczywiście specjalistów ds. kadr i płac należy uwzględniać w innych miernikach, np. wskaźniku nieobecności, dzięki któremu można oszacować, kiedy występuje najwięcej absencji, i podjąć działania zapobiegające niedotrzymaniu terminów.

Inwestuj w branżową wiedzę pracowników

Tylko 3 na 5 uczestników badania „Future of Payroll Report 2024” CIPP przyznało, że ich organizacja oferuje rozwijanie kwalifikacji płacowych w ramach benefitu. Pracodawcy, którzy inwestują w rozwój pracowników w dziale kadr i płac, robią to na różne sposoby:

  • przyznają dodatkowe dni wolne (np. w formie urlopu szkoleniowego),
  • ponoszą koszty edukacji,
  • przyznają podwyżki pracownikom, którzy zdobyli nowe umiejętności i poszerzyli wiedzę,
  • oferują awanse,
  • doceniają edukowanie się pracowników na forum, np. wysyłają e-maile z gratulacjami po ukończeniu kursu czy studiów.

Nie zaniedbuj rozwoju umiejętności miękkich pracowników działu kadr i płac

CIPP (The Chartered Institute of Payroll Professionals) przeanalizował, jakich umiejętności oczekuje się od pracowników działu kadr i płac. Oczywiście najbardziej pożądana jest wiedza prawna (96%) i techniczna (90%), ale pracodawcy poszukują kandydatów również ze smykałką do organizacji (93%) i… umiejętnościami komunikacyjnymi (90%)!

Chociaż praca w kadrach i płacach kojarzy się przede wszystkim z kompetencjami twardymi, np. naliczaniem wynagrodzeń, to specjaliści muszą rozmawiać z pracownikami tak, aby wyjaśniać im trudne przepisy w zrozumiały sposób. Co więcej, problemy pracownicze wymagają empatycznego podejścia, szczególnie jeśli są związane z prywatnym życiem.

Tak się składa, że respondenci uznali empatię za ważniejszą niż umiejętności matematyczne. To potwierdza, że kompetencje twarde można dość szybko przyswoić, szczególnie obsługując zautomatyzowane oprogramowanie, ale kompetencje miękkie są trudniejsze do rozwinięcia.

Udostępnij artykuł
Redakcja
main author
Katarzyna Kupczyk
Autor • Redaktor TribePerk
TRIBEPERK: PROFESJONALNA OBSŁUGA KADROWO-PŁACOWA
My rozliczamy płace, Ty liczysz korzyści