Jak narzędzia HR usprawniają zarządzanie zasobami ludzkimi?

avatar
Katarzyna Kupczyk
Autor • Redaktor TribePerk
5 min czytania
06.08.2024
Aktualizacja: 06.08.2024
Aktualne
post thumbnail
5 min czytania
06.08.2024
Aktualizacja: 06.08.2024
Aktualne

Aż 97% liderów HR uczestniczących w badaniu „Talent Trends 2024” Randstad Enterprise zadeklarowało, że od kiedy zaprzęgnęli technologie do pracy, łatwiej im przyciągać i utrzymywać talenty. To nie wszystko! Pracodawcy dostrzegli wyższą wydajność pracowników, którzy skupili się na strategicznych obowiązkach dzięki automatyzacji powtarzalnych zadań. Jakie narzędzia HR warto wdrożyć w zarządzaniu zasobami ludzkimi? Podpowiadamy, jakie nowoczesne narzędzia dla HR-u sprzyjają optymalizacji pracy i wspieraniu dobrostanu psychicznego w organizacji.

Jakie narzędzia HR wykorzystuje się najczęściej w Polsce?

Excel króluje jako topowe narzędzie HR. Od kilku lat zajmuje I miejsce w cyklicznym „Badaniu analityki HR” (wykorzystuje go ok. 90% respondentów). Popularność Excela potwierdza także raport „#TrendyHR_2024”. Według 1/3 ankietowanych stanowi główne narzędzie w ich organizacjach. 1/4 respondentów stosuje własne narzędzie do obsługi procesów HR lub zewnętrzne narzędzie, ale do zarządzania tylko jednym wybranym procesem.

PowerPoint pozostaje w tyle w porównaniu z Excelem (wykorzystuje go niemal 60% uczestników pierwszego badania). Ponadto HR-owcy używają systemu kadrowo-płacowego (61%), Power BI (32%), baz danych (17%) i Google Data Studio (7,5%). 3/4 działów HR nie stosuje żadnego języka programowania.HR-owcy wspierają się narzędziami przede wszystkim w rekrutacji, ocenach okresowych pracowników i komunikacji wewnętrznej. Rośnie zainteresowanie narzędziami do analityki, które ułatwiają monitorowanie wskaźników HR.

Narzędzia HR w rekrutacji

Raport „Automatyzacja procesów oraz zastosowanie AI w HR i rekrutacji” eRecruiter podaje, że pierwszym krokiem w usprawnieniu procesów rekrutacyjnych powinno być wdrożenie systemu ATS (Applicant Tracking System). To multizadaniowe narzędzie HR umożliwia m.in.:

  • publikowanie ogłoszeń o pracy w wielu miejscach równocześnie,
  • przeprowadzenie badań satysfakcji wśród uczestników rekrutacji (w tym kandydatów i hiring managerów),
  • personalizowanie komunikatów wysyłanych do aplikujących,
  • preselekcję CV, czyli sugerowanie rekruterowi kandydatów, którzy są najlepiej dopasowani do wymogów w ogłoszeniu,
  • usprawnienie przepływu informacji w organizacji, np. między kilkoma osobami zaangażowanymi w rekrutację,
  • wysyłkę zaproszeń do umawiania spotkań w kalendarzu rekrutera,
  • zautomatyzowanie komunikacji SMS-ami na wszystkich etapach rekrutacji: od potwierdzenia otrzymania CV, przez zaproszenie na rozmowę, po wysyłkę informacji o odebraniu skierowania na badania medycyny pracy.

Jakie narzędzia HR poza systemem ATS warto wykorzystywać w procesie rekrutacji?

  • Chatboty i voiceboty – odciążają rekruterów przede wszystkim ze screeningu, czyli wstępnej weryfikacji kandydatów podczas rozmów online. Co więcej, udzielają odpowiedzi na powtarzalne pytania aplikujących.
  • Testy psychometryczne – pozwalają na zmierzenie „niemierzalnych” kompetencji miękkich, które nie stracą na znaczeniu w dobie AI, a wręcz przeciwnie. Według Deloitte Access Economics umiejętności miękkie będą dominujące na niemal 2/3 stanowisk do 2030 roku.

Narzędzia HR w onboardingu

Według badania „Candidate Experience w Polsce 2023” tylko 38% organizacji wykorzystuje narzędzia HR do onboardingu, czyli wdrożenia nowo zatrudnionych osób. W tym obszarze można wykorzystywać wspomniane chatboty, które ułatwią nowym pracownikom zapoznanie się z kulturą organizacyjną i podstawowymi procesami HR w firmie.

Duże przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na platformę onboardingową, które ułatwiają wprowadzenie pracowników w życie firmy i redukują stres związany z pierwszymi krokami w nowym środowisku. Aplikacje odpowiadają na powtarzalne pytania, prezentują członków zespołu, a nawet przekazują najważniejsze informacje o branży w specyficznych przypadkach. Ponadto zawierają m.in. listy kontaktów wewnętrznych, opisy procedur czy ważne dokumenty, np. regulamin wynagradzania.

Mniej niż 20% pracodawców mierzy komunikację wewnętrzną

Jeśli chcesz mieć pewność, że informacje wewnętrzne nie tylko docierają do pracowników, ale także są przez nich odczytywane, zacznij mierzyć np. liczbę wejść do intranetu czy otwieralność e-maili. Oczywiście odczytanie wiadomości to jedno, a wdrożenie zmian – drugie. Zwróć uwagę, czy komunikaty wywierają np. zmianę w relacjach między pracownikami.

Narzędzia HR w procesach kadrowo-płacowych

Procesy kadrowo-płacowe są jednymi z najczęściej prowadzonych poza organizacją. Pracodawcy mogą się obawiać, że rozliczanie pracowników przez zewnętrzny podmiot sprawi, że utracą część kontroli nad danymi i procesami, ale nic bardziej mylnego.

Jedna z zalet nowoczesnego outsourcingu kadrowo-płacowego to swobodny dostęp do platformy kadrowo-płacowej online, która przechowuje informacje niezbędne do naliczania wynagrodzeń. Kadry i płace w chmurze są innowacyjną alternatywą dla tradycyjnej współpracy z biurem rachunkowym, która zwykle bazuje na setkach załączników w e-mailach.

TribePerk rozwija przestrzeń łączącą pracodawców, specjalistów kadrowo-płacowych i pracowników. Zautomatyzowana platforma ma zintegrowane moduły, które przesyłają między sobą informacje, co eliminuje konieczność importowania i przepisywania danych z różnych źródeł.

Zautomatyzuj kadry i płace w firmie!

Procesy kadrowo-płacowe są czasochłonne i wymagające, szczególnie pod kątem terminów wynikających z przepisów. Dzięki pełnej obsłudze kadr i płac Twojej firmy w TribePerk zyskasz nie tylko listy płac na czas, ale też dostęp do zautomatyzowanej platformy kadrowo-płacowej w chmurze, która zoptymalizuje obieg danych i dokumentów w Twojej organizacji.

Sprawdź ofertę

Employee self-service sprawia, że pracownicy samodzielnie zgłaszają nieobecności i weryfikują swoje dane, np. wymiar urlopu. Dzięki temu rozwiązaniu sprawdzenie podstawowych informacji nie wymaga angażowania nawet kilku osób, np. pracownika administracyjnego i specjalisty w biurze rachunkowym.

Gdzie rozliczać pracowników – w biurze rachunkowym czy firmie?

Z jednej strony – obawiasz się kosztów utrzymywania działu kadrowo-płacowego. Z drugiej strony – masz wątpliwości wobec współpracy z biurem rachunkowym, które nalicza dodatkowe opłaty poza abonamentem i wymaga wysyłki informacji e-mailami. Którą opcję wybrać?

Poznaj zalety i wady działu kadrowo-płacowego w firmie oraz współpracy z biurem rachunkowym
article_thumbnail

Narzędzia HR w ocenie dobrostanu pracowników

„(…)” narzędzia cyfrowe w HR ułatwiają rozwiązywanie złożonych i nieoczywistych problemów, także tych międzyludzkich” – można przeczytać w raporcie „Nowe kierunki dla HR na podstawie Mapy Trendów”. Publikacja wymienia aż 50 czynników zmian dla branży HR, w tym:

  • osamotnienie,
  • human-tech interaction (interakcje człowieka z technologią),
  • work-life blending (przenikanie się życia prywatnego i zawodowego w celu elastycznego organizowania czasu przez pracownika),
  • quiet quitting (tzw. ciche odchodzenie, czyli ograniczenie się do wykonywania niezbędnego minimum w pracy),
  • wypalenie zawodowe,
  • zarządzanie uwagą,
  • dobrostan psychiczny,
  • budowanie społeczności.

Jedne z najistotniejszych trendów dla branży HR to osamotnienie i dobrostan psychiczny. Jakie narzędzia HR wspierają jego pielęgnację wśród pracowników?

  • Aplikacje mobilne do zarządzania well-beingiem w firmie – pracownicy zyskują dostęp do audiobooków, kursów video, eksperckich poradników, a nawet pomocy psychologicznej online z poziomu smartfona.
  • Narzędzia do codziennego oceniania nastroju – najprostsza forma monitorowania samopoczucia osób zatrudnionych ogranicza się do pytania „Jak się dzisiaj czujesz?” i zaznaczenia jednej z kilku emotikonek. Oczywiście to maksymalnie uproszczony sposób, który nie pozwala na dogłębne określenie przyczyn złego samopoczucia, aczkolwiek może zasygnalizować, że warto przeprowadzić indywidualne rozmowy z pracownikami lub poszerzone badanie nastrojów.
  • Moduły instant feedback na platformach HRIS (Human Resources Information System) – dzięki nim managerowie mogą wysyłać członkom zespołów krótkie, spersonalizowane wiadomości z informacjami zwrotnymi, które wpływają na samopoczucie i motywację pracowników. Co więcej, takie narzędzia HR ułatwiają budowanie kultury feedbacku i porządkują komunikację wewnętrzną. Konstruktywne opinie z ewentualnymi komentarzami są przechowywane w jednym systemie, a nie rozproszone w e-mailach i na czatach.
  • Platformy do przyznawania kudosów (pochwał) – o ile wspomniany feedback jest indywidualny, o tyle kudosy są przyznawane publicznie. Aplikacje umożliwiają zarządzanie odznakami przyznawanymi za różnorodne osiągnięcia. Ten system wprowadza elementy grywalizacji, czyli technik motywujących z gier.

Narzędzia HR w benefitach

Chociaż pracownicy w Polsce doceniają przede wszystkim tradycyjne benefity, czyli prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie i samochód służbowy, to osoby zatrudnione w Twojej firmie mogą mieć specyficzne upodobania. Narzędzia HR pomogą Ci skonstruować szeroką ofertę benefitów dla pracowników potrzebujących wsparcia w opiece nad dzieckiem, interesujących się popkulturą czy uprawiających różne sporty.

  • Platformy kafeteryjne – umożliwiają pracownikom wymianę punktów na produkty i usługi. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy nie są zobligowani do wykorzystywania tych samych benefitów w każdym miesiącu. Pracodawca unika ponoszenia stałych, wysokich kosztów, bo nie kupuje produktów i usług bezpośrednio u dostawców. Przyznaje pracownikom określoną liczbę punktów, które można kumulować, aby wykupić droższe oferty.
  • Platformy do zamawiania usług concierge – pracodawca, który chce uprzyjemnić pracownikom życie prywatne, może im zaoferować aplikację do zamawiania dowolnych usług: sprzątania, nadania przesyłki, zaniesienia garnituru do pralni czy odstawienie samochodu do mechanika.

Narzędzia HR w rozwoju pracowników

Podstawowe narzędzia HR w obszarze L&D (Learning & Development) to platformy e-learningowe, które zapewniają pracownikom dostęp do wiedzy i naukę na elastycznych zasadach. Dzięki rozwiązaniom edtech dla HR pracownicy mogą rozwijać kompetencje w trybie on-demand (na żądanie) i metodą bite-size („małych kęsów”). Ustalają, ile informacji przyswajają i kiedy.

Co więcej, platformy e-learningowe umożliwiają zweryfikowanie, którzy pracownicy inwestują najwięcej czasu w edukację, oraz sprawdzenie efektywności kursów w testach wiedzy. Te dane warto wziąć pod uwagę w systemie wynagrodzeń, szczególnie w zasadach przyznawania podwyżek i premii.Pracodawcy inwestujący w programy reskillingowe (pozwalające na przebranżowienie się pracownika w strukturze firmy) i upskillingowe (rozwijające kompetencje pracownika w celu awansu pionowego) obniżają rotację kadr w firmie, likwidują luki kompetencyjne oraz utrzymują talenty, które nie zabierają know-how do konkurencji.

Udostępnij artykuł
Redakcja
main author
Katarzyna Kupczyk
Autor • Redaktor TribePerk
TRIBEPERK: PROFESJONALNA OBSŁUGA KADROWO-PŁACOWA
My rozliczamy płace, Ty liczysz korzyści