Jakie benefity dla pracowników są najbardziej pożądane? Pomysły na ciekawe benefity pracownicze i przydatne statystyki

avatar
Katarzyna Kupczyk
Autor • Redaktor TribePerk
6 min czytania
01.09.2024
Aktualizacja: 06.09.2024
Aktualne
post thumbnail
6 min czytania
01.09.2024
Aktualizacja: 06.09.2024
Aktualne

Prawie 80% firm zarządza benefitami wewnętrznie, ale nie wszystkie monitorują, czy zatrudnieni wykorzystują benefity. W efekcie nie wiedzą, czy inwestowanie w bieżącą ofertę udogodnień dla pracowników się opłaca – wynika z V edycji „Badania analityki HR”. Nic dziwnego, że prawie 60% respondentów zadeklarowało, że potrzebują lepszej analityki i raportowania w tym obszarze. Czy wiesz, że najbardziej pożądane benefity pracownicze wcale nie są wyszukane? Sprawdź, jakie benefity satysfakcjonują pracowników i jakie są uważane przez pracodawców za najlepsze. Nie brakuje rozbieżności!

Czym są benefity dla pracowników?

Benefity pracownicze to dodatkowe świadczenia płacowe i pozapłacowe, które wpływają na poziom lojalności pracowników, ich zaangażowanie w pracę oraz pozyskiwanie kandydatów w procesie rekrutacji. Benefity są finansowane wyłącznie przez pracodawcę lub przez obie strony umowy o pracę, przy czym kwota potrącana pracownikowi z wynagrodzenia musi być znacznie niższa od kosztu, który poniósłby prywatnie. Wyróżnia się benefity płacowe (przekazywanie włącznie z wynagrodzeniem lub wypłacane okazjonalnie, np. premie) oraz pozapłacowe (produkty i usługi, np. ubezpieczenie).

Rośnie znaczenie transparentności w płacach

„The potential of payroll in 2024: Global payroll survey” ADP podaje, że najczęstsze pytania pracowników kierowane do HR-u dotyczą benefitów (19%). Zatrudnieni oczekują także dostępu do pasków płacowych (14%), żeby zweryfikować, jak naliczono wynagrodzenie. Czy masz pewność, że benefity dla pracowników są rozliczane zgodnie z prawem?

Sprawdź, jak rozliczać benefity pracownicze
article_thumbnail

Jakie są najbardziej pożądane benefity pracownicze?

Najpopularniejsze benefity dla pracowników to prywatna opieka medyczna (48%), ubezpieczenie na życie (38%) i samochód służbowy (27%) – pojawiały się najczęściej w TOP 3 wskazań respondentów w 56. edycji „Monitora rynku pracy”. Pracownicy chcą korzystać również ze szkoleń, dofinansowań nauki (kursów i studiów), ubezpieczeń na wypadek utraty pracy oraz darmowych obiadów. Chętnie używają także kart rabatowych na zakupy.

„Monitor(…)” Instytutu Randstad pomija pracę elastyczną, która zdobyła uznanie 33% ankietowanych w ramach „Raportu płacowego 2024” Hays Poland. Ta publikacja potwierdza, że najcenniejszy benefit pracowniczy to rozszerzony pakiet opieki medycznej. Inne, niewspomniane w poprzednim raporcie preferencje, to:

  • kafeteria benefitów pracowniczych (liczy się swobodny wybór!),
  • ponadwymiarowe dni urlopowe,
  • dodatkowe dni wolne od pracy,
  • a nawet nieograniczony urlop.

Jak wygląda nastawienie wobec świadczeń socjalnych? Pierwszy wybór 22% pracowników to wczasy pod gruszą. 12% badanych oddało głos w pierwszej kolejności na paczki świąteczne, a 11% oczekuje nisko oprocentowanych pożyczek na remont lub zakup mieszkania. Tuż poza TOP 3 świadczeń płacowych pojawiają się wyjazdy na szkolenia, kasa zapomogowo-pożyczkowa oraz integracje. Pracodawcy mogą rozważyć także dofinansowanie biletów na komunikację publiczną i organizację wycieczek.

Jakie benefity pracownicze warto zaoferować rodzicom?

Dopłaty do kolonii i obozów, przedszkole w firmie, imprezy dla rodzin z dziećmi – takie propozycje pojawiają się od pracujących rodziców. Wspieranie rodzin może bazować także na:

  • zasilaniu kart przedpłaconych,
  • sezonowych wyprawkach (np. do szkoły),
  • finansowaniu sprzętu do nauki zdalnej dla uczniów,
  • finansowaniu turnusów rekreacyjnych i rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych dzieci pracowników,
  • przedłużeniu urlopów rodzicielskich.
Czy Twoja firma jest przygotowana do sezonowego wzrostu zwolnień lekarskich?

Zwolnienia lekarskie na dziecko są wykorzystywane najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Firma zaplanować z wyprzedzeniem, jak poradzić sobie z ewentualnymi nieobecnościami pracujących rodziców, którzy będą musieli zaopiekować się chorymi dziećmi.

Sprawdź zasady L4 na dzieci
article_thumbnail

Jakie są najlepsze benefity dla pracowników zdaniem HR-owców?

Zerknijmy do wyników V edycji „Badania analityki HR”. Niemal 95% HR-owców uważa, że najlepszy benefit pracowniczy to elastyczny model pracy, w tym praca hybrydowa. Prawie 3/4 uczestników zagłosowało na dofinansowanie rozwoju, a niemal 2/3 wybrało świadczenia medyczne. Respondenci wskazali też karty lunchowe, bony zakupowe i prezenty rzeczowe. HR-owcy przewidują, że pracownicy i kandydaci będą oczekiwać przede wszystkim benefitów finansowych (64%) i świadczeń poprawiających dobrostan (59%) w kolejnych latach.

Ponadto blisko 60% ankietowanych wskazało, że komunikuje szkolenia eksperckie (z certyfikatem) jako benefity pozapłacowe. Firmy postrzegają tak również szkolenia liderskie (50%), techniczne (42%) i językowe (39%). Niestety, tylko 13% organizacji zapewnia trenerom wewnętrznym dodatkowe benefity.

Czy benefity pracownicze ułatwiają rekrutację?

Tylko 17% firm uważa, że pakiet benefitów ułatwia pozyskiwanie pracowników według „Raportu płacowego 2024” Hays Poland. Niemniej warto podkreślić, że 36% pracodawców wskazało model pracy jako oddzielny czynnik. O ile 22% pracowników kieruje się benefitami w wyborze miejsca zatrudnienia, o tyle aż 61% uznaje model zatrudnienia (zdalny, hybrydowy lub stacjonarny) za najistotniejszy czynnik pozapłacowy.

Co więcej, zdaniem Małgorzaty Bachner, Regional Operations Manager w Sodexo Polska, która zabrała głos w raporcie „Innowacyjne środowisko pracy”, wielu kandydatów odmawia udziału w rekrutacji do firmy wymagającej pracy stacjonarnej w pełnym wymiarze.

Ważne

Jeśli strona internetowa Twojej firmy ma zakładkę dla kandydatów, opisz w niej benefity. Podsumuj je także w raporcie TRS (Total Rewards Statements), czyli podsumowującym łączne korzyści z pracy. „Compensation Best Practices Report 2024” podaje, że 58% organizacji przygotowuje raport TRS, ale tylko 44% uwzględnia w nim benefity dla pracowników. To błąd, bo taka publikacja zwiększa ich lojalność, szczególnie jeśli wynagrodzenie i dodatki pozapłacowe są konkurencyjne w stosunku do rynkowych standardów.

Jakich benefitów nie lubią pracownicy?

Chociaż samochód służbowy do użytku prywatnego uplasował się w TOP 3 wskazań wśród 27% ankietowanych w „Monitorze rynku pracy”, to inne sprzęty, np. służbowy telefon, nie są tak samo doceniane (17%). Ponadto spadła popularność bonów towarowych. Najgorzej oceniono… karty sportowe (uwielbiane przez pracodawców!) oraz pracownicze zniżki na produkty lub usługi firmy. Co ciekawe, aż 68% organizacji przeanalizowanych przez Hays Poland uważa, że karty sportowe za najważniejszy benefit. Pracodawcy przeceniają także imprezy integracyjne i częściej wybierają podstawowe pakiety medyczne zamiast rozszerzonych.

Nietypowe benefity dla pracowników

Nowe metody wypłacania wynagrodzeń

„The potential of payroll in 2024: Global payroll survey” ADP podkreśla, że wysokość wynagrodzenia i dostęp do informacji płacowych stają się coraz ważniejsze w trudnej sytuacji gospodarczej. Aż 1/3 firm zamierza zaoferować pracownikom nowe formy płatności w ciągu najbliższych 2-3 lat. Organizacje skłaniają się ku:

  • portfelom elektronicznym, kartom przedpłaconym oraz innym alternatywnym metodom wypłaty wynagrodzeń (46%),
  • częstszym wypłatom wynagrodzeń (36%),
  • wynagrodzeniom w kryptowalutach (26%).

O ile nie wszystkie wspomniane rozwiązania są dostępne na polskim gruncie, o tyle pracodawca może zmodyfikować termin wypłaty wynagrodzenia w ciągu roku. Badanie potrzeb pracowników powinno uwzględniać opinie na ten temat. Jeżeli okaże się, że ankietowani chcieliby być szybciej wynagradzani, warto przeanalizować, czy firma może sobie pozwolić na tę zmianę.

Czy wiesz, że jakość obsługi kadrowo-płacowej wpływa na zadowolenie pracowników?

Dzięki pełnej obsłudze kadr i płac Twojej firmy w TribePerk zyskasz pewność, że wynagrodzenia są naliczane zgodnie z prawem, a lista płac jest gotowa zawsze na czas. Zyskasz też dostęp do zautomatyzowanej platformy kadrowo-płacowej, która przyspiesza kluczowe procesy HR.

Sprawdź ofertę

Usługi concierge

Konsjerże, nazywani osobistymi asystentami, realizują dowolne zadania, którymi pracownicy nie chcą się zajmować lub na które brakuje im czasu. Ten benefit odciąża pracowników z nagłych lub rutynowych obowiązków. Sprzyja ograniczeniu stresu i uczuciu bycia w „niedoczasie”.

System motywacyjny ESOP (Employee Stock Option Plan)

ESOP to program motywacyjny oparty na akcjach spółki. Pracownicy, którzy spełniają wymogi określone w regulaminie, mogą otrzymać uprawnienia:

  • kapitałowe prawa właścicielskie, które upoważniają pracowników do m.in. udziału w zyskach (dywidendy) i głosowania,
  • fantomowe prawo do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego odpowiadającego wartości akcji fantomowych (wirtualnych),
  • opcyjne – prawo do zakupu udziałów firmy w przyszłości. Im dłuższy staż w firmie, tym wyższe udziały.

Urozmaicona infrastruktura biurowa

Pracodawcy zachęcający pracowników do powrotu do biur inwestują w nieformalne przestrzenie tak, aby konkurowały z warunkami w domach. Według raportu „Innowacyjne środowisko pracy” przestrzenie wspierające wellbeing w miejscu pracy tworzy tylko 16% firm. Strefy ciszy sprzyjają pracy indywidualnej, a kreatywne burzy mózgów. Firmy tworzą również biblioteczki, minisiłownie czy pokoje do relaksu – z fotelami do masażu i matami do medytacji. Surowe wnętrza nabierają życia dzięki roślinom i zasłonom. Pracownicy mogą uciąć sobie drzemkę w ramach przerwy i przychodzić do pracy ze zwierzętami.

Pomysły na sprawdzone benefity w skali globalnej

„Compensation Best Practices Report 2024” Payscale sygnalizuje wzrost popularności nielimitowanych płatnych urlopów, programów wellness i spłat kredytów studenckich przez pracodawców. Ponadto firmy oferują:

  • dofinansowania opieki nad dziećmi,
  • wydłużone urlopy rodzicielskie,
  • specjalistyczne ubezpieczenia, np. dentystyczne, okulistyczne, dla zwierząt,
  • usługi doradców finansowych, szczególnie związane ze składaniem wniosków o kredyty i pożyczki,
  • urlop menstruacyjny,
  • bezpłatny i płatny sabbatical, czyli dłuższą przerwę od pracy, trwającą nawet rok,
  • benefity dla pracowników uwielbiających podróżować, np. dofinansowanie biletów, sprzętu, ubezpieczenia,
  • usługi w zakresie planowania rodziny,
  • zwrot kosztów wakacji i edukacji, w tym czesnego na studiach.

Jak benefity w firmach wpływają na pracowników?

56 edycja „Monitora rynku pracy” podaje, że 9% pracowników zmieniło miejsce zatrudnienia ze względu na lepsze benefity u nowego pracodawcy w I półroczu 2024 r. Tę obserwację potwierdza „Raport płacowy 2024” Hays Poland. 8% pracowników zagłosowało za rozważaniem zmiany pracy wskutek rozczarowania pakietem benefitów.

Myślisz, że to niewiele?

Działy HR, które wzięły udział w V edycji „Badania analityki HR”, zwróciły uwagę, że benefity pracownicze odgrywają kluczową rolę w strategii brandingowej firm. Zwiększają zaangażowanie pracowników (62%), ułatwiają zarządzanie retencją (47%), przyciągają talenty (44%) i podnoszą produktywność (24%). Co ciekawe, 14% respondentów uznaje, że benefity… nie wpływają na organizację. Można gdybać, czy za takimi głosami stoi niedopasowanie oferty do pracowników, czy brak analityki.

Smacznie na integracji

Raport „Innowacyjne środowisko pracy” Antal i Sodexo Polska podkreśla rolę benefitów w budowaniu nowoczesnej kultury organizacyjnej. Paulina Pandya-Kraj, Office Manager w Stonex, uważa, że benefity sportowe czy możliwość skorzystania z home office’u nie budują więzi i poczucia przynależności do zespołu. Firma postawiła na dofinansowanie posiłków – ale w formie śniadań tematycznych. Comiesięczne spotkania przy szwedzkim stole, zastawionym potrawami z różnych krajów, sprawiły, że pracownicy nawiązali nowe relacje, usprawnili komunikację wewnętrzną i poczuli się mniej znużeni.

Benefity dla pracowników a dobrostan w organizacji

Według ekspertyzy „Korzyści i koszty dla przedsiębiorstw nastawionych na dobrostan pracowników” Marka Oramusa 71% pracodawców nie oferuje wsparcia psychologicznego w formie dostępu do platformy, szkoleń czy indywidualnych porad. Popularność tego benefitu wzrosła w okresie pandemii.

Konfederacja Lewiatan wskazuje, że szeroki katalog benefitów, które ulepszają dobrostan pracowników, uwzględnia zarówno wcześniej wymienione rozwiązania (np. elastyczny czas pracy), jak i:

  • staranie się o udzielanie urlopów wypoczynkowych w terminach preferowanych przez pracowników,
  • niewymuszanie godzin nadliczbowych,
  • infrastrukturę biurową, np. bufet, siłownię, przestrzeń do relaksu,
  • rygorystyczną politykę przeciwdziałania mobbingowi,
  • budowanie inkluzywnej kultury organizacyjnej,
  • ułatwienie łączenia pracy z nauką młodym osobom,
  • możliwość przyprowadzania zwierząt do biura,
  • eliminację restrykcji w zakresie przeglądania stron czy instalowania aplikacji na służbowym sprzęcie,
  • swobodniejszy dress code.

Benefity jako forma docenienia pracowników

Jak skutecznie pochwalić i zmotywować pracownika? „Czy czujesz się doceniany? Raport 2024” sugeruje, że najbardziej pożądanym sposobem na docenienie pracowników jest przyznawanie im bonusów pieniężnych (57%). Co ważne, im starszy pracownik, tym większe znaczenie ma podziękowanie za dobrze wykonaną pracę, a mniejsze – pieniądze. Ponad 60% ankietowanych w kilku grupach wiekowych (do 24 lat, 25-29 lat i 30-39 lat) preferuje dodatki płacowe. Oczekuje ich zaledwie 36% pracowników powyżej 60 lat.

Tylko 5% respondentów wskazało, że zadowoli się dodatkowym benefitem. Co ciekawe, ta opinia powiela się we wszystkich grupach wiekowych. Statystyki pokazują nieznaczne wahania (kilka punktów procentowych).

Jak wybrać benefity pracownicze?

Dzięki raportom branżowym łatwiej wytypujesz pożądane benefity i skreślisz mało popularne opcje, ale pamiętaj, że potrzeby pracowników w Twojej firmie mogą odbiegać od uniwersalnych statystyk.

Według ostatniego raportu „Stan Analityki HR w Polsce” 23% organizacji nie zbiera opinii pracowników o świadczeniach pozapłacowych. To błąd! Jeśli zależy Ci na trafnym wyborze benefitów pracowniczych, wysłuchaj głosów osób zatrudnionych w rozmowach 1:1 czy ankietach online. Finalna oferta powinna zaspokajać oczekiwania różnych grup – rodziców przedszkolaków, zwierzolubów czy sportowców amatorów.

Pamiętaj, aby regularnie monitorować, ile osób i jak często wykorzystuje benefity. Wskaźniki HR umożliwiają ocenę, czy benefit wpływa pozytywnie na pracowników, czy stanowi tylko zbędny koszt dla pracodawcy. Systematyczne badania, np. co kwartał, warto uzupełniać dodatkowymi badaniami przed zmianą oferty. Jak podkreśla we wspomnianym raporcie Katarzyna Turska, Dyrektorka HR w Pluxee Polska, konsumpcji świadczeń musi towarzyszyć spełnianie celów kadrowych i biznesowych, np. obniżenie rotacji pracowników.

Udostępnij artykuł
Redakcja
main author
Katarzyna Kupczyk
Autor • Redaktor TribePerk
TRIBEPERK: PROFESJONALNA OBSŁUGA KADROWO-PŁACOWA
My rozliczamy płace, Ty liczysz korzyści